dCZK stablecoin
Tento projekt je ve stavu Proof of Concept, tedy v raném stádiu vývoje. Je přístupný jen na Ethereum testnetu a neoperuje s reálnými prostředky. Budeme rádi za každý váš nápad, dotaz či komentář!

dCZK DEX - Decentralizovaná Koruna

Upozornění: Projekt je zatím ve fázi vývoje a je dostupný pouze na Ethereum Testnetu (Kovan). Použití na vlastní riziko.

dCZk je decentralizovaný ERC-20 kompatibilní stablecoin, navázaný na kurz CZK a krytý na 100% rezervou v DAI (decentralizovaný stablecoin navázaný na americký dolar). Součástí dCZK je automatické pozitivní úročení všech účtů (spoření) a vlastní decentralizovaná směnárna (DEX), která zaručuje že je vždy možné vyměnit DAI za dCZK a naopak. Platforma je Ethereum a jeho technologie EVM (Ethereum Virtual Machine).

Jedná se o jednoúčelový a nezměnitelný chytrý kontrakt (zdrojový kód kontraktu), který má v sobě natvrdo zakódované pravidla, které přesně určují jakým způsobem probíhá ražení nových a pálení existujících mincí. Je navrhován tak, aby systém byl naprosto decentralizovaný - tedy aby nikdo nemohl systém ovlivnit (trust-less) a zároveň aby na něm každý mohl stavět bez jakkýkoliv povolení (permission-less).

Neustálý dostatek likvidity zaručuje integrovaná směnárna (DEX), která je založená na principu tzv. amortizační knihy. Kdykoliv se vytvoří nové dCZK za DAI, tak se kurz a množstí zapíše do systému (kurz pro ražení nových mincí je vždy aktuální - dle Oracle) - to poté slouží jako objednávková kniha, pro ty co chtějí dCZK spálit a vrátit DAI (při prodeji dCZK se umořují nákupy podle amortizační knihy vždy od nevyššího kurzu pro DAI). Nikdy tedy nemůže nastat situace, kdy v systému nebude dostatek peněz na likvidaci existujících dCZK.

Uložené rezervní DAI jsou automaticky uzamknuté v DSR (Dai Savings Rate) a tak generují pozitivní úrok (v současnosti na ETH Mainnetu je to 7.50%). Tento úrok je automaticky přerozdělován držitelům dCZK v reálném čase každou sekundu.

Pokud se o systému chcete dozvědět více, nebo máte-li nějaké připomínky či nápady, budeme rádi když se zastavíte na našem Discord serveru:

Rozcestník

Publikované verze (testnet)

DatumVerzeSíťAdresa kontraktuABI
2020-02-200.3Kovan0x621949FE9028A687aB9a3C04F6c6d6ab36A2E5dbABI
2020-02-120.2Kovan0x27De52bed4BD1aAf4F8fAcDB494Bc6527D5B93b1ABI
2020-02-090.1Kovan0x1807123556d328E1eff32C2c743B89E079CE1f65ABI

Pozn. tučně je aktuální výchozí verze na testnet-dczk.gwei.cz.

Harmonogram

Fáze I. - Vývoj (aktuální fáze)

únor - březen 2020

 • Spuštění na testnetu
 • Základní dApp pro ovládání systému - testnet-dczk.gwei.cz
 • Whitepaper
 • Vyřešení Oracle problému

Fáze II. - Příprava na Mainnet

duben - květen 2020

 • Audit smart-kontraktu - bezpečnostní testy
 • Finální logo dCZK
 • Webová prezentace projektu
  • Funkce snadné výměny jakkéhokoliv ERC-20 tokenu/ETH za dCZK (integrace Uniswap)

Fáze III. - Mainnet

červen 2020 - ?

 • Spuštění projektu na ETH Mainnetu
 • Nasazení tokenu na Uniswap protokol - dCZK/ETH burza

Nejčastější otázky

Kde si můžu vytvořit dCZK mince?

Na stránce projektu, adresa je testnet-dczk.gwei.cz nebo jednoduše jen gwei.cz.

Co potřebuji abych si mohl vytvořit vlastní dCZK?

Projekt je postavený na kryptoměně Ethereum, takže potřebujete vhodnou peněženku, která ETH podporuje a zárověn podporuje dApps (web3 protokol) - tedy například Metamask. Peněženka musí být přepnutá na “Kovan Test Network”.

Dále potřebujete ještě nějaké testovací mince Kovan ETH a Kovan DAI - viz. další otázka “Jak mohu získat testovací Kovan DAI / ETH?".

Jak mohu získat testovací Kovan DAI / ETH?

Tady je komplikovanější způsob, který ale funguje vždy:

 1. Zažádejte si o Kovan ETH - Kovan Faucet (nutný GitHub účet) nebo Gitter - kovan-testnet/faucet (nutný GitHub/GitLab/Twitter účet).
 2. Když už máte Kovan ETH, tak použijte standartní postup pro generování DAI, tedy - Kovan ETH uzamkněte v MakerDAO kontraktu a vygenerujte si Kovan DAI - MakerDAO Kovan.

Jednodušší způsob, kde bude možné získat (K)ETH a (K)DAI jedním kliknutím, připravujeme.

Proč je zkratka “dCZK” a ne “XCZK”, “WCZK” nebo cokoliv jiného?

Protože to asi nejlépe vystihuje celý koncept:

 • “D” jako Decentralizovaná
 • “D” jako DAI (rezerva systému je uložena v DAI)

Pokud máte nějaký lepší nápad, klidně se s tím svěřte v nové Issue.

Reference

Autoři

gwei.cz

Licence

BSD 2-Clause License


Zdroj: https://github.com/gweicz/dczk